ДП "Торецьквугілля"

(ДП "Дзержинськвугілля")

На головну

Грядущий Борис Абрамович

2022-06-24

ДП «Торецьквугілля» висловлює співчуття з приводу смерті голови правління акціонерного товариства «Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені М. М. Федорова», директора Донецького науково-дослідного вугільного інституту  Грядущого Бориса Абрамовича.

23 червня 2022 року пішов з життя Борис Грядущий - український державний діяч, Герой України, доктор технічних наук, професор, академік двох українських та однієї іноземної академій.

У 1956 році Борис Абрамович закінчив Донецький індустріальний інститут і з того часу все його життя пов'язане із вугільною промисловістю Донбасу.

Трудову діяльність розпочав у тресті "Красногвардійськвугілля". Спочатку працював механіком дільниці шахти 1-1-біс, потім – старшим інженером електромеханічної служби, головним механіком в шахтоуправлінні № 2 і начальником шахти № 1 "Ганзовка". У 1963 році був переведений до комбінату "Донецьквугілля" старшим інженером, заступником начальника Технічного управління та заступником головного інженера комбінату. У 1974 році призначений заступником начальника Головного виробничого управління з видобутку вугілля в Міністерстві вугільної промисловості України. У 1975-1976 роках виконував обов'язки начальника Технологічного управління з видобутку вугілля. У 1977 році призначений начальником управління техніки безпеки і промсанітарії Мінвуглепрому України.

З 1978 по 1991 рік був членом науково-технічної Ради Мінвуглепрому СРСР. У різні роки керував і безпосередньо брав участь у ліквідації аварій та їх наслідків на багатьох шахтах. У 1986 році брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У 1989 році обраний начальником гірничорятувального відділу Всесоюзного науково-дослідного інституту гірничорятувальної справи, заступником директора цього інституту, членом науково-технічної ради з цивільної оборони Міністерства оборони СРСР. У 1993 році був призначений заступником начальника Державної воєнізованої гірничорятувальної служби України, а у 1997 році – директором Державного експертно-аналітичного Центру Мінвуглепрому України. У 2000 році очолив кафедру цільової підготовки гірничих рятувальників Національного гірничого університету України.

З квітня 2002 року – голова правління відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені М.М.Федорова". Одночасно, з 2005 року – директор Донецького науково-дослідного вугільного інституту.

Указом Президента України від 27 серпня 2008 року за вагомий особистий внесок у зміцнення енергетичного потенціалу держави, багаторічну самовіддану шахтарську працю та з нагоди Дня шахтаря голові правління акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені М.М. Федорова", директору Донецького науково-дослідного вугільного інституту Борису Абрамовичу Грядущому присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

Доктор технічних наук, професор. Академік Академії гірничих наук України. Академік Академії інженерних наук України. Дійсний член Нью-Йоркської академії наук.

Лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки 1985 року. Заслужений шахтар України.

Нагороджений орденами "За заслуги" ІІІ ступеня та ІІ ступеня, Почесною відзнакою Президента України, ювілейною медаллю "20 років незалежності України". Почесний громадянин Донецької області (2012).

У Донецькому національному технічному університеті та Дніпропетровському національному гірничому університеті для студентів засновані стипендії імені Б.А. Грядущого, в цих університетах його ім'я присвоєно лабораторіям з безпеки в гірничому виробництві.

Автор понад 250 наукових публікацій у періодичних виданнях, монографій та патентів.

Життя Бориса Абрамовича – приклад успішного вченого, який присвятив себе розвитку вугільної промисловості України. Його високі моральні якості сформували авторитет і заслужену пошану.

Шахтарі ДП «Торецьквугілля» висловлюють глибоке співчуття рідним і колегам Бориса Абрамовича Грядущого.

Вічна пам'ять.