ДП "Торецьквугілля"

(ДП "Дзержинськвугілля")

На головну

Про дії Профспілки щодо бюджетного фінансування вугільної галузі в 2017 та 2018 роках

2017-12-27

ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА ПРАЦІВНИКІВ ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

ПРЕЗИДІЯ ЦЕНТРАЛЬНОГО КОМІТЕТУ

ПОСТАНОВА

20.12.2017 р. Пр. № 29-1

м. Червоноград

Про дії Профспілки щодо бюджетного фінансування вугільної галузі в 2017 та 2018 роках

На останніх засіданнях виборних органів Профспілки державну політику та програмні заходи з реформування вугільної галузі визнано малоефективними. Навіть те, що видатки Міненерговугілля України, передбачені Держбюджетом 2017 року підлягали неодноразовому коригуванню та перерозподілу між бюджетними програмами, до теперішнього часу не покращило ситуацію у вугільній галузі та не стабілізувало виробничу діяльність державних вугледобувних підприємств. Схожа аналогічна ситуація передбачається і у 2018 році.

Урядом та Міненерговугілля України продовжується ігнорування потреб галузі та системно зменшуються обсяги видатків на вугільну промисловість, недостатньо виділяються кошти по державних програмах з охорони праці та підвищення техніки безпеки, відновлення виробничих потужностей на їх технічне переоснащення та модернізацію виробництва, повністю припинено державну підтримку вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції.

ЦК Профспілки з перших кроків формування проекту Держбюджету на 2018 рік, починаючи з пропозицій до Проекту Основних напрямів бюджетної політики на 2018–2020 роки підтримував пропозиції Міненерговугілля України по фінансуванню галузі на загальну суму 7,5 млрд. гривень.

Разом з тим, Урядом був підготовлений до першого читання проект Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік», яким передбачалося всього на підтримку вугільної галузі лише 1,1 млрд. грн. , більшість пропозицій по фінансуванню державних програм галузі були не враховані.

У зв’язку з цим, за пропозицією Профспілки, народний депутат України, Голова підкомітету з питань вугільної промисловості Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Бондар М.Л. направив запит Прем’єр-міністру України Гройсману В.Б. та Голові Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Павелку А.В. щодо державної підтримки вугледобувних підприємств (додається).

Водночас за наполяганням Голови Укрвуглепрофспілки, Головою спільного представницького органу профспілок та профоб’єднань Осовим Г.В. була організована зустріч Прем’єр-міністра України з профспілковими представниками і прийняте відповідне протокольне рішення та відповідні доручення (додаються), в тому числі, завдяки наполегливості Голови Укрвуглепрофспілки Турманова В.І. З метою прискорення виконання зазначеного доручення ЦК Профспілки терміново звернувся до Віце-прем’єр-міністра України, Голови Міжвідомчої робочої групи з питань врегулювання кризових ситуацій у вугільній промисловості Кістіону В.Є. та відповідних центральних органів виконавчої влади стосовно скликання наради (додаються).

30.11.2017 року відбулася зустріч з Першим Віце-прем’єр-міністром України Кубівим С.І., за підсумками якої надано термінове доручення Мінфіну, Міненерговугілля разом з Укрвуглепрофспілкою провести нараду з питання підвищення ефективності роботи вугільної галузі з урахуванням застосування різних форм державної підтримки для забезпечення її сталої роботи та про результати поінформувати Кабінет Міністрів України».

Останнім в цьому ланцюгу було звернення до народного депутата України, Голови депутатської фракції Політичної партії «НАРОДНИЙ ФРОНТ» Бурбака М.Ю. стосовно розгляду і підтримки пропозиції народного депутата України Бондаря М.Л. та Укрвуглепрофспілки та вжиття відповідних заходів щодо збереження державного сектору вугільної промисловості.

На друге читання у законопроекті про Держбюджет на наступний рік були передбачені видатки вугільній галузі в сумі 2,9 млрд. грн., що складає відповідно до розрахунків Міненерговугілля України лише 38,6% від коштів необхідних для створення сприятливих умов для активного реформування державного сектору вугільної промисловості шляхом його оптимізації та реструктуризації. Такі обсяги бюджетного фінансування є згубними для вугільної галузі та призведуть до фінансового краху більшості шахт і значних соціальних потрясінь.

Разом з тим, проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прийнятий в цілому, але до цього часу не оприлюднений. Що очікує вугільну галузь можна лише думати.

Таке відношення Уряду вже призвело у 2017 році до зриву запланованих завдань з підготовки запасів і ведення очисних вибоїв, проведення гірничих виробок та як наслідок - з видобутку вугілля. В цілому по державних вугледобувних підприємствах станом на 14 грудня п.р. планове завдання з видобутку вугілля виконано на 83,5% і протягом року маємо негативну тенденцію падіння видобутку вугілля в середньому майже 40,0 тис. тонн за місяць.

Заборгованість з виплати заробітної плати працівникам, яку мають майже всі державні підприємства стала хронічною хворобою галузі. Протягом року вона становила від 170,0 до 597,0 млн. грн., а на 15 грудня складає 573,0 млн. гривень. Навіть виділення державним вугледобувним підприємствам додаткових бюджетних коштів в сумі 300,0 млн. грн. на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції не врятує ситуацію, за оперативними підрахунками фахівців до кінця року необхідно порядку 500,0 млн. гривень.

Також слід зазначити, що останнім часом Міненерговугілля України в порушення постанови КМУ від 21.02.2017 № 92 «ПОРЯДОК використання коштів, передбачених у Державному бюджеті для часткового покриття витрат вугледобувних підприємств, що включаються до собівартості готової товарної вугільної продукції» започаткувало нові схеми ручного регулювання розподілу державної підтримки між підприємствами, що призводить до зростання соціальної напруги в трудових колективах державних підприємств.

Подальше самовідсторонення владних органів і зволікання з вирішенням проблем галузі може призвести до вкрай негативних наслідків, а саме закриття державних вугледобувних підприємств, втрати робочих місць, зростанню трудової міграції і, як наслідок – до прояву некерованих дій з боку шахтарів.

На підставі викладеного, Президія ЦК Профспілки

ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Визнати державну політику і дії Міністра енергетики та вугільної промисловості України Насалика І.С. з питань фінансування вугільної галузі вкрай недостатніми.

2. Звернутися:

- до Віце-прем’єр-міністра України, Голови Міжвідомчої робочої групи з питань врегулювання кризових ситуацій у вугільній промисловості Кістіона В.Є. стосовно проведення найближчим часом наради за участі Міністра фінансів України і Міністра енергетики та вугільної промисловості України з питання розгляду критичної ситуації у вугільній галузі та вжиття невідкладних заходів по стабілізації роботи вугледобувних підприємств у2018 році;

- до Міністра енергетики та вугільної промисловості України Насалика І.С. стосовно невідкладного проведення зустрічі з представниками Профспілки працівників вугільної промисловості України за участі голів облдержадміністрацій вугільних регіонів, на якій обговорити нагальні проблеми галузі та заходи по стабілізації діяльності державних вугледобувних підприємств.

3. Вимагати від Міністра енергетики та вугільної промисловості України Насалика І.С., керівників вугледобувних підприємств:

- термінового погашення заборгованості з виплати заробітної плати працівникам державних вугледобувних підприємств за 2015-2017 роки та вжиття невідкладних заходів з недопущення її у 2018 році;

- проведення найближчим часом наради з представниками Укрвуглепрофспілки з питань бюджетного фінансування галузі та підготовки за підсумками I кварталу поточного року пропозицій стосовно внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» щодо забезпечення ефективного реформування галузі та сталої діяльності підприємств.

4. Головам профспілкових організацій всіх рівнів довести до відома членів Профспілки дане рішення Президії ЦК Профспілки та здійснити необхідні організаційні заходи по його роз’ясненню та виконанню.

5. Дану Постанову Президії ЦК направити до Віце-прем’єр-міністра України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Федерації профспілок України, Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців «Федерації роботодавців паливно-енергетичного комплексу України».

6. Контроль за виконанням даної постанови покласти на Президію ЦК Профспілки.

Голова Профспілки

В.І. Турманов